ITP Wheel - SS316 - Rear - Machined Black - 12x7 - 4/110 - 2+5
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
This product has been discontinued
- SS316 uses all-new "Rock Armor" reinforced inner wheel lip to make an already durable wheel even more bulletproof
- Built using ITP's exclusive Advancecast process to exact QS 9000 quality specifications
- Bright machined finish with black accents, topped with a tough clear coat
- Matching SS wheel cap included
| Vendor Part Number | 1228555536B |
|---|---|
| Package Height | 8.5 |
| Package Length | 14 |
| Package Width | 14.01 |
| Brand | ITP |
| Parts Unlimited # | 0230-0658 |
| Color Family | Black |
| Base Finish | Clear-Coated |
| Bolt Hole Pattern | 4/110 |
| Color/Finish | Matte |
| Load Capacity Imperial | 1000 lb |
| Material | Aluminum Alloy |
| Model | SS316 |
| Mounting Position | Rear |
| Riding Style | ATV |
| Rim Diameter | 12" |
| Rim Width | 7" |
| Size | 12x7 |
| Size Apparel | 12x7 |
| Type | Reinforced Inner Lip |
| Wheel Offset | 2+5 |
| Unit of Measure | Each |