ITP Wheel - SS212 Alloy - Front/Rear - Black - 12x7 - 4/137 - 5+2
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- Strongest, lightest and best-looking wheels on the market thanks to Advancecast process
- Lug nuts and replacement center caps available separately
- Custom wheel cap included
This product can expose you to chemicals, including chromium, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
| Vendor Part Number | 1222231536B |
|---|---|
| Package Height | 8.6 |
| Package Length | 14.21 |
| Package Width | 13.66 |
| Brand | ITP |
| Parts Unlimited # | 0230-0887 |
| Color Family | Black |
| Base Finish | Matte |
| Bolt Hole Pattern | 4/137 |
| Color/Finish | Matte |
| Load Capacity Imperial | 800 lb |
| Material | Cast Aluminum |
| Model | SS212 |
| Mounting Position | Front/Rear |
| Riding Style | UTV |
| Rim Diameter | 12" |
| Rim Width | 7" |
| Size | 12 x 7 |
| Stud Diameter | 12 mm |
| Type | Standard Lip |
| Wheel Offset | 5+2 |
| Unit of Measure | Each |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 2016 - 2021 | Honda | Pioneer 1000 4x4 |
| 2016 - 2024 | Honda | SXS1000M3 Pioneer 1000 |
| 2020 - 2024 | Honda | SXS1000M3 Pioneer 1000 Deluxe |
| 2022 - 2024 | Honda | SXS1000M3 Pioneer 1000 Forest |
| 2017 - 2021 | Honda | SXS1000M3 Pioneer 1000 Limited Edition |
| 2021 | Honda | SXS1000M3 Pioneer 1000 Special Edition |
| 2022 - 2024 | Honda | SXS1000M3 Pioneer 1000 Trail |
| 2016 - 2024 | Honda | SXS1000M5 Pioneer 1000-5 |
| 2016 - 2024 | Honda | SXS1000M5 Pioneer 1000-5 Deluxe |
| 2022 - 2024 | Honda | SXS1000M5 Pioneer 1000-5 Forest |
| 2017 - 2021 | Honda | SXS1000M5 Pioneer 1000-5 Limited Edition |
| 2021 | Honda | SXS1000M5 Pioneer 1000-5 Special Edition |
| 2022 - 2024 | Honda | SXS1000M5 Pioneer 1000-5 Trail |
| 2023 - 2024 | Honda | SXS10M6 Pioneer 1000-6 Deluxe Crew |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].