High Lifter Tire - Outlaw M/T - Front/Rear - 28x10R14 - 10 Ply
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
Out of stock
- The Outlaw M/T’s super-aggressive center tread is unmatched in traction, smoothness, and forward propulsion on trails and in the mud
- 10 ply rated radial carcass perfectly blends flexibility and durability along with a wide footprint for maximum traction and floatation
- Innovative mud/trail hybrid featuring a 0.80"-1.25” dual stage tread that digs deep and offers a smooth ride
- Super deep rim guard protects wheel lips and helps avoid pinch flats at lower psi
- Deep shoulder lugs offer extreme traction in the ruts and roots out on the trails
- NHS (Not for highway service).
| Vendor Part Number | 0012525HL |
|---|---|
| Package Height | 11 |
| Package Length | 27.75 |
| Package Width | 27.75 |
| Brand | High Lifter |
| Parts Unlimited # | 0320-1461 |
| Construction | R (Radial) |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 8" |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 6" |
| Market Segment | ATV / UTV |
| Max Bead Seating PSI | 35 |
| Mounting Position | Front/Rear |
| Ply Rating | 10 Ply |
| Recommended Operating PSI | 24 |
| Riding Style | UTV |
| Rim Diameter | 14" |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Tire Diameter | 28" |
| Tire Size | 28x10R14 |
| Tread Depth Imperial | 13/16" |
| Tread Pattern/Model | Outlaw M/T |
| Tube Type | Tubeless |
| Width | 10" |
| Unit of Measure | Each |