Flanders Handlebar - Wide Center 25° - Black
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
This product has been discontinued
- All handlebars are made of seamless, cold-drawn steel tubing
- Mandrel-bent for accuracy
- Made in the U.S.A.
- Standard handlebars have 3-1/2" centered knurling
| Vendor Part Number | 65028426 |
|---|---|
| Package Height | 1.29 |
| Package Length | 32.9 |
| Package Width | 7.1 |
| Brand | Flanders |
| Parts Unlimited # | 0601-0712 |
| Color Family | Black |
| Center Width Imperial | 9-1/2" |
| Color/Finish | Black |
| End Rise Imperial | 0" |
| Features | Knurled Center |
| Handlebar Diameter Imperial | 1" |
| Material | Steel |
| Pullback/Sweep Imperial | 6-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Rise Imperial | 0" |
| Type/Bend | Wide |
| Width Imperial | 32-1/4" |
| Unit of Measure | Each |