Flanders Handlebar - Broomstick - 29" - TBW - Chrome
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
This product has been discontinued
- All handlebars are made of seamless, cold-drawn steel tubing
- Mandrel-bent for accuracy
- Made in the U.S.A.
- Standard handlebars have 3-1/2" centered knurling
This product can expose you to chemicals, including chromium, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
| Vendor Part Number | 65048465 |
|---|---|
| Package Height | 0.25 |
| Package Length | 2.44 |
| Package Width | 2.19 |
| Brand | Flanders |
| Parts Unlimited # | 0601-4343 |
| Color Family | Silver |
| Base Finish | Chrome |
| Center Width Imperial | 0" |
| Color/Finish | Chrome |
| End Rise Imperial | 0" |
| Features | Pre-Drilled |
| Handlebar Diameter Imperial | 1" |
| Material | Steel |
| Pullback/Sweep Imperial | 0" |
| Riding Style | Street |
| Rise Imperial | 0" |
| Style | Standard |
| Type/Bend | Broomstick |
| Width Imperial | 29" |
| Unit of Measure | Each |