Flanders 1-1/4" Handlebar - Buckhorn - TBW - Chrome
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
This product has been discontinued
- Bars feature a full 1-1/4" diameter in the clamping area
- Accept most 1" grips and controls
- For use with most 99-19 Harley-Davidson models
- Made in the U.S.A.
- Bars require the use of risers that accept handlebars with a 1-1/4" diameter in clamping area (sold separately)
- Not for use with stock risers and handlebar clamp/gauge mount clamp on 883C/1200C models
- Pullback dimension is total pullback; center is before bends
- Bars are not clearanced for early-style master cylinders; fit all 08 and later OEM Harley Davidson brake master cylinders and 08 and later OEM clutch master cylinders
This product can expose you to chemicals, including chromium, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
| Vendor Part Number | 65248685 |
|---|---|
| Package Height | 9 |
| Package Length | 30.3 |
| Package Width | 13.2 |
| Brand | Flanders |
| Parts Unlimited # | 0601-4365 |
| Color Family | Silver |
| Base Finish | Chrome |
| Center Width Imperial | 7" |
| Clamping Diameter Imperial | 1" |
| Color/Finish | Chrome |
| Controls Diameter Imperial | 1" |
| End Rise Imperial | 11" |
| Features | Knurled Center |
| Handlebar Diameter Imperial | 1-1/4" |
| Material | Steel |
| Pullback/Sweep Imperial | 12-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Type/Bend | Buckhorn |
| Width Imperial | 30" |
| Unit of Measure | Each |