Flanders 1-1/4" Handlebar - Broomstick - TBW - Black
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
This product has been discontinued
- Bars feature a full 1-1/4" diameter in the clamping area
- Accept most 1" grips and controls
- For use with most 99-19 Harley-Davidson models
- Made in the U.S.A.
- Bars require the use of risers that accept handlebars with a 1-1/4" diameter in clamping area (sold separately)
- Not for use with stock risers and handlebar clamp/gauge mount clamp on 883C/1200C models
- Pullback dimension is total pullback; center is before bends
- Bars are not clearanced for early-style master cylinders; fit all 08 and later OEM Harley Davidson brake master cylinders and 08 and later OEM clutch master cylinders
| Vendor Part Number | 65248466 |
|---|---|
| Package Height | 0.11 |
| Package Length | 1.52 |
| Package Width | 1.45 |
| Brand | Flanders |
| Parts Unlimited # | 0601-4360 |
| Color Family | Black |
| Center Width Imperial | 0" |
| Clamping Diameter Imperial | 1-1/4" |
| Color/Finish | Black |
| Controls Diameter Imperial | 1" |
| End Rise Imperial | 0" |
| Features | Notched for Throttle-By-Wire |
| Handlebar Diameter Imperial | 1-1/4" |
| Material | Steel |
| Pullback/Sweep Imperial | 0" |
| Riding Style | Street |
| Type/Bend | Broomstick |
| Width Imperial | 28-1/2" |
| Unit of Measure | Each |