Eddie Trotta Designs Axle Cover - Chrome - 1"
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
This product has been discontinued
- CNC machined from 6061 T-6 billet aluminum
- Fit most 1" axles
- Made in the U.S.A.
| Vendor Part Number | TC099 |
|---|---|
| Package Height | 2.1 |
| Package Length | 5 |
| Package Width | 3.61 |
| Brand | Eddie Trotta Designs |
| Parts Unlimited # | 0214-0641 |
| Axle Diameter | 25,4 mm (1") |
| Axle Diameter Imperial | 1" |
| Axle Diameter Metric | 25.4 mm |
| Color Family | Silver |
| Base Finish | Chrome |
| Color/Finish | Silver |
| Material | 6061-T6 Billet Aluminum |
| Mounting Position | Front |
| Riding Style | Street |
| Type | Axle |
| Unit of Measure | Pair |