Drag Specialties Wheel Spacer - Front Right - .75 "x .563"
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- Polished and chrome-plated
- OEM replacements
| Replaces Oem Part Numbers | 43624-00 |
|---|---|
| Package Height | 0.86 |
| Package Length | 5.98 |
| Package Width | 4.77 |
| Brand | Drag Specialties |
| Parts Unlimited # | 0222-0174 |
| Color/Finish | Chrome |
| Compatibility | OEM Compatible |
| Inside Diameter | 19,1 mm (3/4") |
| Inside Diameter Imperial | 3/4" |
| Inside Diameter Metric | 19.1 mm |
| Length | 14,30 mm (0,563") |
| Length Imperial | 0.563" |
| Length Metric | 14.30 mm |
| Mounting Position | Front Right |
| Riding Style | Street |
| Style | Replacement |
| Type | Wheel |
| Unit of Measure | Each |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 2000 - 2003 | Harley-Davidson | FLSTS Heritage Springer |
| 2005 - 2007 | Harley-Davidson | FLSTSC Softail Springer Classic |
| 2005 - 2006 | Harley-Davidson | FLSTSCI Softail Springer Classic |
| 2001 - 2003 | Harley-Davidson | FLSTSI Heritage Springer |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].