Drag Specialties Rim - 40 Hole - Chrome - 16x3 - Side Rubber Valve
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- Dimpled to accept almost all spoke lacing patterns
- For use with 5.00/5.10 motorcycle tires
- Rim only
This product can expose you to chemicals, including chromium, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
| Replaces Oem Part Numbers | 43007-40A |
|---|---|
| Package Height | 4.2 |
| Package Length | 17.7 |
| Package Width | 17.71 |
| Brand | Drag Specialties |
| Parts Unlimited # | 0210-0323 |
| Color Family | Silver |
| Base Finish | Chrome |
| Color/Finish | Silver |
| Compatibility | Can Use OEM Spoke Sets |
| Material | Steel |
| Riding Style | Street |
| Rim Diameter | 16" |
| Rim Width | 3" |
| Type | 40 Hole |
| Valve Stem Style | SRV (Side Rubber Valve) |
| Wheel Size | 16x3 |
| Unit of Measure | Each |