Drag Specialties Kickstand Kit - Softail - 1" Under Stock
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- Spring sold separately.
- Kits include a polished chrome kickstand with spring tab, leg stop and spring (unless noted)
- Available in standard and undersize lengths
This product can expose you to chemicals, including chromium, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
| Package Height | 3.3 |
|---|---|
| Package Length | 17.8 |
| Package Width | 12.01 |
| Brand | Drag Specialties |
| Parts Unlimited # | 0510-0327 |
| Color/Finish | Chrome |
| Riding Style | Street |
| Size | Shortens 25,4 mm (1") |
| Size Imperial | Shortens 1" |
| Size Metric | Shortens 25.4 mm |
| Unit of Measure | Kit |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 2007 - 2017 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2007 - 2017 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2008 - 2011 | Harley-Davidson | FLSTSB Cross Bones |
| 2007 | Harley-Davidson | FLSTSC Softail Springer Classic |
| 2008 | Harley-Davidson | FXCW Rocker |
| 2008 - 2011 | Harley-Davidson | FXCWC Rocker C |
| 2011 - 2013 | Harley-Davidson | FXS Blackline |
| 2007 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 2007 - 2009 | Harley-Davidson | FXSTB Night Train |
| 2007 - 2010 | Harley-Davidson | FXSTC Softail Custom |
| 2007 | Harley-Davidson | FXSTD Softail Deuce |
| 2007 | Harley-Davidson | Softail Rocker C FXCWC |
| 2007 | Harley-Davidson | Softail Rocker FXCW |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].