Drag Specialties Kickstand - Black - 1" Extended
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- High-strength steel kickstand
- Replaces OEM kickstands perfectly
- Under stock length kickstands are for bikes with lowered suspention
- Big Twin, Softail, FLT and XL kickstands are measured from the first bend at the top to the first bend at the bottom of the kickstand.
| Package Height | 2 |
|---|---|
| Package Length | 12.5 |
| Package Width | 8.5 |
| Brand | Drag Specialties |
| Parts Unlimited # | 0510-0651 |
| Color/Finish | Gloss |
| Material | Steel |
| Riding Style | Street |
| Size | Extended 25,4 mm (1") |
| Size Apparel | Extended 25,4 mm (1") |
| Size Imperial | Extended 1" |
| Size Metric | Extended 25.4 mm |
| Unit of Measure | Each |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 2019 - 2020 | Harley-Davidson | FLDE Deluxe 107 |
| 2019 - 2021 | Harley-Davidson | FLSB Sport Glide 107 |
| 2019 - 2021 | Harley-Davidson | FLSL Softail Slim 107 |
| 2019 - 2020 | Harley-Davidson | FXLR Low Rider 107 |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].