Drag Specialties Handlebar - Buffalo - FLHR - TBW - Chrome
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- The ultimate 1-1/4" diameter handlebar, designed for maximum comfort
- 1" diameter in clamping area
- Slotted and notched for Throttle-By-Wire options
- Standard bars have 3-1/2" on-center knurling to prevent movement
- Made in the U.S.A.
- Not for use with stock risers and handlebar clamp/gauge mount on 883C/1200C models.
- Compatible with hydraulic clutch controls.
| Package Height | 7.5 |
|---|---|
| Package Length | 36.5 |
| Package Width | 17 |
| Brand | Drag Specialties |
| Parts Unlimited # | 0601-4250 |
| Color Family | Silver |
| Base Finish | Chrome |
| Clamping Width Imperial | 5-1/4" |
| Color/Finish | Chrome |
| Controls Diameter Imperial | 1" |
| Features | Pre-Drilled |
| Handlebar Diameter Imperial | 1-1/4" |
| Height Imperial | 4-1/4" |
| Material | Steel |
| Pullback/Sweep Imperial | 12-1/4" |
| Riding Style | Street |
| Rise Imperial | 4-1/4" |
| Style | Standard |
| Type/Bend | Buffalo |
| Width Imperial | 32-3/4" |
| Unit of Measure | Each |