Drag Specialties Handlebar - Big Buffalo Bikini - TBW - Flat Black
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
This product has been discontinued
- Handlebars for the "biggest fattest" look
- Custom bends for the ultimate in comfort
- Designed for use with 96 and newer style controls and master cylinders
- Made in the U.S.A.
| Package Height | 11.6 |
|---|---|
| Package Length | 40.1 |
| Package Width | 18.51 |
| Brand | Drag Specialties |
| Parts Unlimited # | 0601-4298 |
| Color Family | Black |
| Base Finish | Flat |
| Center Width Imperial | 10" |
| Clamping Diameter Imperial | 1-1/2" |
| Color/Finish | Flat |
| Controls Diameter Imperial | 1" |
| End Rise Imperial | 4-1/2" |
| Features | Pre-Drilled |
| Handlebar Diameter Imperial | 1-1/2" |
| Height Imperial | 4-1/2" |
| Material | Steel |
| Pullback/Sweep Imperial | 12" |
| Riding Style | Street |
| Rise Imperial | 4-1/2" |
| Style | Dimpled |
| Type/Bend | Big Buffalo |
| Width Imperial | 34-1/2" |
| Unit of Measure | Each |