Drag Specialties 1-1/4" Buffalo T-Bar - 8" - Chrome
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
This product has been discontinued
- The ultimate 1-1/4" diameter handlebar, designed for maximum comfort
- Optional gauge mounts sold separately
- Made in the U.S.A.
- Not for use with stock risers and handlebar clamp/gauge mount on 883C/1200C models.
- Compatible with hydraulic clutch controls.
| Package Height | 7.95 |
|---|---|
| Package Length | 36.92 |
| Package Width | 16.85 |
| Brand | Drag Specialties |
| Parts Unlimited # | 0601-1014 |
| Color Family | Silver |
| Base Finish | Chrome |
| Center Width Imperial | 8-1/2" |
| Color/Finish | Chrome |
| End Rise Imperial | 12-1/2" |
| Features | Notched for Throttle-By-Wire |
| Handlebar Diameter Imperial | 1-1/4" |
| Height Imperial | 8" |
| Material | Steel |
| Pullback/Sweep Imperial | 5-7/8" |
| Riding Style | Street |
| Style | Standard |
| Type/Bend | T-Bar |
| Width Imperial | 31" |
| Unit of Measure | Each |