Cyclesmiths Handlebar - Bagger Ape - 16" - Chrome
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
This product has been discontinued
- Unique contours allow handlebars to fit FLHT/FLHX/FLTRX without any modifications to the fairing
- Drilled for internal wiring; accept stock handlebar clamp, risers, controls and optional hydraulic clutch controls
- 3-1/2" on-center knurling
- Made in the U.S.A.
| Vendor Part Number | 11316W |
|---|---|
| Package Height | 7.2 |
| Package Length | 39.6 |
| Package Width | 19.4 |
| Brand | Cyclesmiths |
| Parts Unlimited # | 0601-0385 |
| Color Family | Silver |
| Base Finish | Chrome |
| Center Width Imperial | 11-1/2" |
| Clamping Diameter Imperial | 1" |
| Color/Finish | Chrome |
| Features | Accepts Standard Grips |
| Handlebar Diameter Imperial | 1-1/4" |
| Height Imperial | 16" |
| Material | Steel |
| Pullback/Sweep Imperial | 8-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Rise Imperial | 16" |
| Type/Bend | Bagger |
| Width Imperial | 37" |
| Unit of Measure | Each |