Cyclesmiths 1-1/4" Premium Series Ape Hanger Handlebar - 16" - TBW - Chrome
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
This product has been discontinued
- Revolutionary Premium Series FATBARS are lighter and stronger with less vibration and improved moment of inertia
- Beautiful mandrel bends that are fully round, not the usual flattened non-mandrel bends
- Stronger DOM center tube
- Aluminum end tubes help lower vibrations
- The moment of inertia is greatly improved because of the unique lightweight aluminum end tubes, allowing for easier and quicker steering
- Bars are opened up and have an ergonomic wrist angle that lets you ride longer and more comfortably
- CNC and hand-blended wiring holes and paths designed to smoothly run internal wires
- Accept stock handlebar clamps, risers and controls
- Clamping area has 3-1/2” on-center knurling
- Made in the U.S.A.
| Vendor Part Number | 1131608 |
|---|---|
| Package Height | 10 |
| Package Length | 40 |
| Package Width | 20 |
| Brand | Cyclesmiths |
| Parts Unlimited # | 0601-0791 |
| Color Family | Silver |
| Base Finish | Chrome |
| Center Width Imperial | 10" |
| Clamping Diameter Imperial | 1" |
| Clamping Width Imperial | 3-1/2" |
| Color/Finish | Chrome |
| Controls Diameter Imperial | 1" |
| Features | Internal Wiring |
| Handlebar Diameter Imperial | 1-1/4" |
| Material | Steel |
| Pullback/Sweep Imperial | 10" |
| Riding Style | Street |
| Rise Imperial | 16" |
| Type/Bend | Ape Hanger |
| Width Imperial | 36-1/2" |
| Unit of Measure | Each |