Custom Cycle Engineering Fork Tubes - 49 mm - 29.50" - Black
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
This product has been discontinued
- Black Diamond-like carbon coating
- Lengths given for OEM replacements may not be the exact OEM length
- Made in the U.S.A.
| Vendor Part Number | T2015DLC |
|---|---|
| Package Height | 2.2 |
| Package Length | 34.06 |
| Package Width | 4.72 |
| Brand | Custom Cycle Engineering |
| Parts Unlimited # | 0404-0554 |
| Color/Finish | Black |
| Fork Tube Diameter Metric | 49.00 mm |
| Height Adjustment Imperial | Extends 4.00" |
| Height Adjustment Metric | Extends 102.00 mm |
| Length Imperial | 29.50" |
| Riding Style | Street |
| Style | Standard |
| Type | Fork |
| Unit of Measure | Pair |