Cobra Freeway Bar (Highway Bar) - Chrome - XL
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
This product has been discontinued
- Made from stout 1-1/2" diameter thick-wall steel with heavy-duty welded flanges
- Constructed for strength and long lasting good looks
- Offers plenty of foot room around floorboards and foot controls
- Provides alternative platform upon which to stretch out and rest your feet
- Highway bars are designed for appearance only and may provide only a small amount of protection for the motorcycle. They are not intended to provide bodily protection in any circumstance.
- Made in the U.S.A.
| Vendor Part Number | 6012106 |
|---|---|
| Package Height | 6 |
| Package Length | 36.25 |
| Package Width | 22.76 |
| Brand | Cobra |
| Parts Unlimited # | 0505-1327 |
| Color/Finish | Chrome |
| Diameter | 31,8 mm (1-1/4") |
| Diameter Imperial | 1-1/4" |
| Diameter Metric | 31.8 mm |
| Material | Steel |
| Riding Style | Street |
| Type | Engine |
| Unit of Measure | Each |