Coastal Moto Wheel - Fuel - Front - Dual Disc/without ABS - Black Cut - 19x3 - FL
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
This product has been discontinued
- All wheels include bearings and valve stems installed by Coastal Moto
- Precision machined from forged 6061-T6 aluminum
- Forged hub design
- Made in the USA
This product can expose you to chemicals, including chromium, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
| Vendor Part Number | 1502FUL193BC |
|---|---|
| Package Height | 9 |
| Package Length | 24.5 |
| Package Width | 24 |
| Brand | Coastal Moto |
| Parts Unlimited # | 0201-2310 |
| Color Family | Black |
| Base Finish | Gloss |
| Color/Finish | Gloss |
| Compatibility | Not for Tire Pressure Monitoring System (TPMS) |
| Disc | Dual Disc |
| For Axle Diameter Imperial | 1" |
| For Braking System | without ABS |
| Material | 6061-T6 Aluminum |
| Model | Fuel |
| Mounting Position | Front |
| Riding Style | Street |
| Rim Diameter | 19" |
| Rim Width | 3" |
| Type | Forged |
| Wheel Size | 19x3 |
| Unit of Measure | Each |