Burly Brand Handlebar - Drag - 7-1/4"
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
This product has been discontinued
- Bars feature tapered technology in the hand control area allowing the customer the freedom to use OEM or aftermarket controls (including hydraulic clutch controls)
- 1" clamping area, dimpled and drilled for internal wiring
- May require extended cable/brake line and wiring
- Not for use with stocks risers and handlebar clamp/gauge mount on 883C/1200C models
This product can expose you to chemicals, including chromium, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
| Vendor Part Number | B28306T |
|---|---|
| Package Height | 5.7 |
| Package Length | 31.8 |
| Package Width | 11.8 |
| Brand | Burly Brand |
| Parts Unlimited # | 0601-0546 |
| Color Family | Silver |
| Base Finish | Chrome |
| Center Width Imperial | 10-1/2" |
| Color/Finish | Chrome |
| End Rise Imperial | 7-1/4" |
| Features | Pre-Drilled |
| Handlebar Diameter Imperial | 1-1/4" |
| Material | Steel |
| Pullback/Sweep Imperial | 8" |
| Riding Style | Street |
| Style | Dimpled |
| Type/Bend | Drag |
| Width Imperial | 31" |
| Unit of Measure | Each |