Burly Brand 1-1/4" Handlebar - Gorilla - 20" - Chrome
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- Bars feature tapered technology in the hand control area allowing the customer the freedom to use OEM or aftermarket controls
- 1" clamping area, dimpled and drilled for internal wiring
- May require extended cable/brake line and wiring
This product can expose you to chemicals, including chromium, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
| Vendor Part Number | B28317T |
|---|---|
| Package Height | 10.94 |
| Package Length | 38.85 |
| Package Width | 22.56 |
| Brand | Burly Brand |
| Parts Unlimited # | 0601-0528 |
| Color Family | Silver |
| Base Finish | Chrome |
| Center Width Imperial | 14" |
| Clamping Diameter Imperial | 1" |
| Color/Finish | Chrome |
| Controls Diameter Imperial | 1" |
| End Rise Imperial | 20" |
| Features | Pre-Drilled |
| Handlebar Diameter Imperial | 1-1/4" |
| Material | Steel |
| Pullback/Sweep Imperial | 10" |
| Riding Style | Street |
| Style | Dimpled |
| Type/Bend | Gorilla Ape Hanger |
| Width Imperial | 36-1/4" |
| Unit of Measure | Each |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 1978 - 1980 | Harley-Davidson | 1200 Electra Glide FLH |
| 2005 | Harley-Davidson | 15th Anniversary Fat Boy FLSTF |
| 1995 | Harley-Davidson | Electra Glide Classic EFI FLHTCI |
| 1981 - 1982 | Harley-Davidson | Electra Glide Classic FLH |
| 2006 | Harley-Davidson | Electra Glide Classic FLHTC |
| 1978 - 1981 | Harley-Davidson | Electra Glide FL |
| 1979 | Harley-Davidson | Electra Glide FLH |
| 1981 | Harley-Davidson | Electra Glide Heritage FLH |
| 1979 | Harley-Davidson | Electra Glide Sport FLHS |
| 2000 - 2002 | Harley-Davidson | Electra Glide Standard EFI FLHTI |
| 1983 - 1985 | Harley-Davidson | Electra Glide Standard FLHT |
| 1998 - 2006 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Classic FLHTCU |
| 1949 - 1977 | Harley-Davidson | FL |
| 1978 - 1985 | Harley-Davidson | FLH Electra Glide |
| 1979 - 1981 | Harley-Davidson | FLHC Electra Glide Classic |
| 1994 - 2007 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHRC Road King Classic |
| 1998 - 2006 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 1996 - 2006 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2004 - 2007 | Harley-Davidson | FLHRS Road King Custom |
| 2004 - 2006 | Harley-Davidson | FLHRSI Road King Custom |
| 1980 - 1993 | Harley-Davidson | FLHS Electra Glide Sport |
| 1986 - 2007 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 1983 - 2007 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 1996 - 2006 | Harley-Davidson | FLHTCI Electra Glide Classic |
| 1989 - 2007 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 1995 - 2006 | Harley-Davidson | FLHTCUI Electra Glide Ultra Classic |
| 2003 - 2006 | Harley-Davidson | FLHTI Electra Glide Standard |
| 1984 - 1985 | Harley-Davidson | FLHX Electra Glide Special |
| 2013 - 2015 | Harley-Davidson | FLS Softail Slim |
| 1986 - 2006 | Harley-Davidson | FLST Heritage Softail |
| 1988 - 2015 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2001 - 2006 | Harley-Davidson | FLSTCI Heritage Softail Classic |
| 1990 - 2015 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2010 - 2015 | Harley-Davidson | FLSTFB Fat Boy Lo |
| 2001 - 2006 | Harley-Davidson | FLSTFI Fat Boy |
| 2006 | Harley-Davidson | FLSTI Heritage Softail |
| 1993 | Harley-Davidson | FLSTN Heritage Softail Nostalgia |
| 1994 - 1996 | Harley-Davidson | FLSTN Heritage Softail Special |
| 2005 - 2015 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2005 - 2006 | Harley-Davidson | FLSTNI Softail Deluxe |
| 1980 - 1983 | Harley-Davidson | FLT Tour Glide |
| 1981 - 1993 | Harley-Davidson | FLTC Tour Glide Classic |
| 1989 - 1995 | Harley-Davidson | FLTCU Tour Glide Ultra Classic |
| 1996 | Harley-Davidson | FLTCUI Tour Glide Ultra Classic |
| 1998 - 2007 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 1998 - 2006 | Harley-Davidson | FLTRI Road Glide |
| 1993 - 2017 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2004 - 2006 | Harley-Davidson | FXDWGI Dyna Wide Glide |
| 1984 | Harley-Davidson | FXE Super Glide |
| 1985 | Harley-Davidson | FXEF Fat Bob |
| 1984 - 1985 | Harley-Davidson | FXSB Low Rider - Belt |
| 1984 - 2009 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 1999 - 2009 | Harley-Davidson | FXSTB Night Train |
| 2001 - 2006 | Harley-Davidson | FXSTBI Night Train |
| 1986 - 2010 | Harley-Davidson | FXSTC Softail Custom |
| 2000 - 2007 | Harley-Davidson | FXSTD Softail Deuce |
| 2001 - 2006 | Harley-Davidson | FXSTDI Softail Deuce |
| 2001 - 2006 | Harley-Davidson | FXSTI Softail Standard |
| 2009 | Harley-Davidson | Fat Boy Lo FLSTFB |
| 1995 - 1997 | Harley-Davidson | Road King Classic EFI FLHRC |
| 1995 - 1999 | Harley-Davidson | Road King EFI FLHR |
| 1986 - 1987 | Harley-Davidson | Softail Heritage Classic FLSTC |
| 2010 - 2012 | Harley-Davidson | Softail Standard EFI FXSTI |
| 1985 | Harley-Davidson | Super Glide 80 FXE |
| 1980 - 1994 | Harley-Davidson | Tour Glide Classic FLTC |
| 1984 - 1986 | Harley-Davidson | Tour Glide FLT |
| 1996 | Harley-Davidson | Tour Glide Ultra Classic FLTCU |
| 2000 - 2003 | Harley-Davidson | Wide Glide EFI FXDWGI |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].