Arlen Ness Rotator Rotor - Front Right - 11.5"
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
Out of stock
Out of stock
- Heavy duty performance brake rotors designed to enhance braking performance & handle weight of V-Twin motorcycles
- Designed for optimum braking performance and daily aggressive riding
- Directional rotor design
- Laser cut and ground perfectly flat for optimum performance and feel
- Made from premium 420 stainless steel with high carbon content for optimum friction
| Vendor Part Number | 300038 |
|---|---|
| Package Height | 1.04 |
| Package Length | 13.11 |
| Package Width | 12.58 |
| Brand | Arlen Ness |
| Parts Unlimited # | 1710-4319 |
| Bolt Pattern | 5 Hole |
| Color/Finish | Silver |
| Material | 420 High-Carbon Stainless Steel |
| Mounting Position | Front Right |
| Outside Diameter | 292 mm (11-1/2") |
| Outside Diameter Imperial | 11-1/2" |
| Outside Diameter Metric | 292 mm |
| Riding Style | Street |
| Style | Rotator |
| Type | One Piece (Fixed) |
| Unit of Measure | Each |