LE Pera Daytona Sport Solo Seat - Black - FXR '82-'00
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- Mounts with stock hinge and latch (not provided.)
- Made with a molded one-piece foam foundation and covered with premium-grade black vinyl on a 16-gauge powder-coated steel base plate
- Unique Le Pera seat features a low, sleek style while retaining back support for maximum rider comfort
- Carpeted bottom protects the fender
- Made in the U.S.A.
- This style of seat will not allow the use of a pillion pad.
This product can expose you to chemicals, including chromium, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
| Vendor Part Number | L828 |
|---|---|
| Package Height | 20.04 |
| Package Length | 25.9 |
| Package Width | 20.47 |
| Brand | LE Pera |
| Parts Unlimited # | 0805-0113 |
| Color Family | Black |
| Cover Material | Vinyl |
| Decoration | Smooth |
| Driver Seat Length Imperial | 14" |
| Driver Seat Width Imperial | 11-1/4" |
| Fill Material | Foam |
| Model | Daytona Sport |
| Overall Seat Length Imperial | 22-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Type | Solo Seat |
| Unit of Measure | Each |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 1987 - 1994 | Harley-Davidson | FXLR Low Rider Custom |
| 1982 - 1994 | Harley-Davidson | FXR Super Glide II |
| 1999 | Harley-Davidson | FXR2 |
| 1999 | Harley-Davidson | FXR3 |
| 2000 | Harley-Davidson | FXR4 |
| 1985 - 1987 | Harley-Davidson | FXRC Low Rider Chrome |
| 1986 | Harley-Davidson | FXRD Sport Glide Grand Touring |
| 1984 | Harley-Davidson | FXRDG Disc Glide |
| 1984 - 1992 | Harley-Davidson | FXRS Low Glide |
| 1990 - 1993 | Harley-Davidson | FXRS-Conv Low Rider Sport Convertible |
| 1988 - 1993 | Harley-Davidson | FXRS-SP Low Rider Sport |
| 1983 - 1992 | Harley-Davidson | FXRT Sport Glide |
| 1989 - 1993 | Harley-Davidson | Low Rider FXRS |
| 1993 | Harley-Davidson | Sport Glide FXRT |
| 1982 - 1983 | Harley-Davidson | Super Glide II FXRS |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].