Khrome Werks 1-1/4" Fat Center Bobber Ape Handlebar - 10" - Black
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- Made of 14-gauge steel tubing
- Feature a 1-1/4" diameter clamping area; require special risers and top clamp to mount
- Notched for electronic throttle control
- Slotted and milled for internal wiring
- Made in the U.S.A.
This product can expose you to chemicals, including chromium, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
| Vendor Part Number | 300450 |
|---|---|
| Package Height | 5.9 |
| Package Length | 36.9 |
| Package Width | 13.6 |
| Brand | Khrome Werks |
| Parts Unlimited # | 0601-3242 |
| Color Family | Black |
| Center Width Imperial | 7-1/2" |
| Clamping Diameter Imperial | 1-1/4" |
| Color/Finish | Black |
| Controls Diameter Imperial | 1" |
| End Rise Imperial | 10" |
| Handlebar Diameter Imperial | 1-1/4" |
| Height Imperial | 10" |
| Material | Steel |
| Pullback/Sweep Imperial | 5-3/4" |
| Riding Style | Street |
| Type/Bend | Bobber Ape |
| Width Imperial | 35" |
| Unit of Measure | Each |