Drag Specialties Double Cap Wasp Style Gas Tank - 2.2 Gallon
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- Left filler is non-functional
- Wasp-style narrow gas tanks for custom applications that have a great vintage look
- Made from precision steel stampings and holds 2.2 gallons
- Universal brackets make it easy to mount it to any stock or custom frame
- Tank dimensions: 17.75" L x 9" W x 9 D, tunnel measures 2.5" W x 3.5" D
- Uses '73-'81 style cam lock caps
This product can expose you to chemicals, including chromium, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
| Package Height | 10.23 |
|---|---|
| Package Length | 18.66 |
| Package Width | 10.55 |
| Brand | Drag Specialties |
| Parts Unlimited # | 0701-0706 |
| Application | Carbureted |
| Color Family | Silver |
| Cap Style | Cam |
| Color/Finish | Raw |
| Features | Right Fuel Tank Outlet |
| Fuel Tank Outlet Size | 1/4" NPT |
| Length Imperial | 17-3/4" |
| Length Metric | 45 cm |
| Material | Steel |
| Mounting Style | Bolt-On |
| Riding Style | Street |
| Style | Wasp |
| Tank Capacity Imperial | 2.2 US gal. |
| Tank Capacity Metric | 8.3 liter |
| Width Imperial | 9" |
| Width Metric | 23 cm |
| Unit of Measure | Each |