Drag Specialties Custom Gas Tank - Diamond - 3 Gallons - Sportster
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- Accepts the OEM fuel pump, components and fuel door.
- Steel gas tanks feature TIG-welded construction
- Chrome mounting hardware included
- Tunnel is 3" deep
- Mounting tabs measure approximately 23" center-to-center
- Use L96-20 vented gas cap (sold separately).
- Requires sealing prior to use.
This product can expose you to chemicals, including chromium, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
| Package Height | 11.11 |
|---|---|
| Package Length | 25.75 |
| Package Width | 12.4 |
| Brand | Drag Specialties |
| Parts Unlimited # | 0701-0837 |
| Application | Fuel Injected |
| Color Family | Silver |
| Cap Style | Vented |
| Color/Finish | Raw |
| Fuel Tank Outlet Side | Left |
| Fuel Tank Outlet Size | OEM |
| Length Imperial | 20" |
| Length Metric | 50.8 cm |
| Material | Steel |
| Mounting Style | Bolt-On |
| Riding Style | Street |
| Style | Diamond |
| Tank Capacity Imperial | 3 US gal. |
| Tank Capacity Metric | 11.4 liter |
| Tunnel Depth Imperial | 3" |
| Tunnel Depth Metric | 76.2 mm |
| Type | Custom Tank |
| Width Imperial | 11" |
| Width Metric | 28 cm |
| Unit of Measure | Each |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 2011 - 2017 | Harley-Davidson | 1200 XLCP |
| 2009 | Harley-Davidson | 883 EFI XL |
| 2007 | Harley-Davidson | 883 Roadster XLR |
| 2007 - 2019 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 2016 - 2020 | Harley-Davidson | XL1200CX Roadster |
| 2007 - 2011 | Harley-Davidson | XL1200L Sportster 1200 Low |
| 2007 - 2012 | Harley-Davidson | XL1200N Sportster 1200 Nightster |
| 2018 - 2021 | Harley-Davidson | XL1200NS Iron 1200 |
| 2007 - 2008 | Harley-Davidson | XL1200R Sportster 1200 Roadster |
| 2014 - 2017 | Harley-Davidson | XL1200T SuperLow 1200T |
| 2012 - 2016 | Harley-Davidson | XL1200V Seventy-Two |
| 2010 - 2022 | Harley-Davidson | XL1200X Forty-Eight |
| 2018 - 2019 | Harley-Davidson | XL1200XS Forty-Eight Special |
| 2007 | Harley-Davidson | XL50 50th Anniversary Sportster |
| 2007 - 2008 | Harley-Davidson | XL883 Sportster |
| 2007 - 2009 | Harley-Davidson | XL883C Sportster 883 Custom |
| 2007 - 2010 | Harley-Davidson | XL883L Sportster 883 Low |
| 2011 - 2019 | Harley-Davidson | XL883L SuperLow |
| 2009 - 2022 | Harley-Davidson | XL883N Iron 883 |
| 2007 | Harley-Davidson | XL883R Sportster 883 Roadster |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].