Cobra Detachable Rack - Chrome - Chieftain
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- Requires mounting hardware.
Out of stock
Out of stock
- Uses Cobra's proprietary release mechanism, can be installed/removed in seconds
- Uses simple plunger-type spring for installation and removal
- Measures 14" L x 17.5" W
- Racks mount with either a Cobra Docking Kit or a Harley Davidson four-point docking kit (sold separately)
- Made in the U.S.A.
| Vendor Part Number | 5022800 |
|---|---|
| Package Height | 9.5 |
| Package Length | 20.25 |
| Package Width | 17.25 |
| Brand | Cobra |
| Parts Unlimited # | 1501-0733 |
| Color/Finish | Chrome |
| Length Imperial | 14" |
| Length Metric | 35.5 cm |
| Material | Steel |
| Riding Style | Street |
| Style | Flat |
| Type | Detachable |
| Width Imperial | 17-1/2" |
| Width Metric | 44.5 cm |
| Unit of Measure | Kit |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 2014 - 2022 | Indian | Chieftain |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].